blade runner

BLADE RUNNER – Philip K. Dick

Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

Akcja książki rozgrywa się w roku 2021, tuż po Ostatniej Wojnie Światowej. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić emigrują na Marsa; pozostali żyją na Ziemi we mgle radioaktywnego pyłu.

Głównym bohaterem książki jest łowca androidów – Rick Deckard, który otrzymuje zlecenie na zabicie zbiegłych z Marsa „andków”. Zbuntowane androidy to nowe modele Nexus-6, przypominające ludzi, różniące się od nich jedynie brakiem człowieczeństwa. Aby je zdemaskować, Rick posługuje się specjalistyczną aparaturą Voigta-Kampffa, która pozwala rozpoznać zdolności empatyczne na podstawie kilku pytań zadanych podejrzanemu.

Philip K. Dick zadaje w powieści pytanie „Co to jest człowiek?”. Granice między „sztucznym” a prawdziwym człowiekiem zacierają się wraz z postępem technicznym i każdą kolejną wyprodukowaną partią androidów. Co się stanie, kiedy ta różnica zniknie? Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Na to pytanie próbuje również odpowiedzieć Rick…

Na podstawie książki Ridley Scott nakręcił świetny film „Łowca androidów” (1982 r), który urósł do rangi klasyki cyberpunka.


Copyright © 1968 Philip K. Dick
Tytuł oryginału: Do Androids Dream of Electric Sheep?

Opracowanie graficzne: Wojciech Siudmak
Rysunki i obraz na okładce: Wojciech Siudmak
Tłumaczenie: © Sławomir Kędzierski

© for the Polish edition by REBIS Publishing House Ltd., Poznań 2011
Redaktor: Grzegorz Dziamski
Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o.
60-171 Poznań, ul. Żmigrodzka 41/49
www.rebis.com.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *